Grzech

(135 -luty -marzec2005)

z cyklu "Siedem rad"

Wzór uprzejmości

Rebe Mada

Ukazujący się w Polsce list modlitewny wspólnoty Drzewo Oliwne „Siew i Żniwo” w numerze ze stycznia 2005 r zamieścił poniższą listę. Jest ona komentarzem żydowskiego rabina do znanego fragmentu księgi Rodzaju opisującego wizytę trzech aniołów u patriarchy Abrahama. Tekst opowiadania Biblijnego znajdziesz w 18. rozdziale Księgi Rodzaju. Przeczytaj go zanim poznasz zdanie Rabina na temat biblijnego opowiadania.
Rabbi Zelig Pliskin uznał Abrahama za wzór uprzejmości. Zaproponował wskazania, które mogą być przydatne w przybliżeniu się do tego wzoru:
1. Bądź zdecydowanym stać się człowiekiem uprzejmym. Jak to zrealizować? Postanów mówić i działać z życzliwością.
2. Pokochaj uprzejmość. Kiedy czynisz to co lubisz, jesteś szczęśliwy. Mistrz uprzejmości jest mistrzem radości.
3. Kiedy masz się z kimś spotkać, wcześniej zastanów się: Jakimi słowy mam się zwrócić do tej osoby, co dobrego mogę dla niej zrobić?
4. Pamiętaj o zadawaniu pytania: Co mogę dla ciebie zrobić?
5. Każdy potrzebuje wsparcia. Zapytaj sam siebie: Co mogę powiedzieć dla podniesienia rozmówcy na duchu?
6. Gdziekolwiek się znajdziesz, jesteś tam z jakiegoś powodu. Postaw sobie pytanie: Skoro tu jestem, jaką uprzejmość mogę wyświadczyć?
7. Każdy człowiek jest niepowtarzalny, wyjątkowy. Masz wyjątkowe talenty, umiejętności, doświadczenia i pomysły. Rób z nich użytek, aby pomagać innym w twój własny niepowtarzalny sposób. Pytaj siebie: Jak w moich warunkach mogę być przydatny.
8. Wyświadczaj codziennie jakąś uprzejmość w taki sposób, aby nie było wiadomo kto był jej sprawcą.
9. Bierz przykład z wszelkich przejawów życzliwości, na które się natknąłeś lub o których czytałeś. Stawiaj sobie pytanie: Jak mogę się z tego nauczyć być bardziej uprzejmy?
10. Ważne jest stosowanie zasady: „Nawet jeżeli nie czujesz się osobą życzliwą, możesz postępować tak jak byś nią był”. Myśl o akcie życzliwości jaki możesz uczynić.
11. Myśl o miłym telefonie do kogoś dzisiaj.
12. Myśl o miłym liście lub e–mailu, który mógłbyś dzisiaj napisać.
13. Spójrz na doświadczane przez ciebie ból, utrapienie i cierpienie jako na środki pomagające ci współczuć i rozumieć innych. Pytaj sam siebie: Jak mogę wykorzystać moje doświadczenie, aby być osobą bardziej uprzejmą.
14. Stale zadawaj sobie pytanie: Gdybym był na miejscu tej osoby, czego oczekiwałbym od innych?
15. Zaofiaruj swoją pomoc jeszcze przed pełnym rozpoznaniem potrzeby; nie czekaj aż zostaniesz poproszony.
16. Słuchaj tego, kto potrzebuje życzliwego słuchacza. Słuchanie kogoś jest wielkim aktem życzliwości
17. Jeżeli wiesz, że ktoś szuka zajęcia, lub potrzebuje więcej pieniędzy, spytaj sam siebie: co mogę zrobić, aby to uzyskał?
18. Bądź współczujący i litościwy. Bądź zdecydowany nie powodować cierpienia i bólu czy też narażać kogokolwiek na straty swymi słowami lub postępowaniem.
19. Ucz się od każdego. Nie ustawaj w pytaniu innych: Jakie przejawy życzliwości mają dla ciebie największą wartość?
20. Módl się o pomyślność innych.

Powyższa lista na pewno nie jest kompletna, ale nie ukrywam, że może stać się inspirującą, przynajmniej dla niektórych spośród nas. Wiedziałem, że Abraham jest pierwszym wierzącym, ojcem naszej wiary itd., ale teraz dowiedziałem się że może być wzorem człowieka uprzejmego. Cóż, człowiek uczy się przez całe życie. Mam nadzieję, że czytelnicy wieczernika również będą gotowi pobrać odrobinę inspirowanego Biblią savoir vivre’u. Uważny czytelnik zobaczy oczywiście, że propozycja Rabina Zeliga wykracza zdecydowanie poza tekst biblijny. Jest jednak ciekawą próbą zastosowania tekstu biblijnego współcześnie. Proponuje czytelnikom wybrać sobie z 20 rad swoich 7, przypiąć je nad lustrem w łazience i praktykować jak najczęściej.