Dać świadectwo nadziei

(138 -lipiec -sierpień2005)

z cyklu "W Sieci"

Z najlepszymi życzeniami

Łukasz Suchenek, drottnar@oaza.pl

Chcąc złożyć komuś życzenia, zwykle wysyłamy kolorowe kartki z okazjonalną grafiką. Jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnej poczty. Coraz bardziej popularna staje się jednak droga elektroniczna. Dzieje się tak między innymi dzięki łatwości stworzenia kartki idealnie dobranej do naszych potrzeb, z ciekawą ilustracją oraz odpowiednią sentencją. Internet oferuje ogromną ilość wzorów oraz łatwość dostarczenia kartki do odbiorcy bez stania w ogonku na poczcie.
Kartki oferuje wiele serwisów internetowych, a jednym z nich jest serwis Ruchu Światło-Życie. Udostępnia on je pod adresem http://kartki.oaza.pl.
Kartki pogrupowane są w działy tematyczne. Mamy „święta, uroczystości, sezonowe” (tu znajdziemy zarówno święta kościelne jak i świeckie), „święci, patronowie, aniołowie”, „sakramenty”, „z okazji...” (urodzin, imienin, narodzin dziecka, rocznicy ślubu, zaręczyn i rocznicy zaręczyn), „oazowe” (tu mamy: Christos Diakonos, Niepokalana, Krościenko, o. Franciszek, wspólnota, pozdrowienia z oazy), „z myślą o Tobie”.
Pogrupowanie w działy bardzo ułatwia odnalezienie tej najwłaściwszej kartki. A jest w czym wybierać, gdyż serwis oferuje ich co najmniej kilkadziesiąt.
Kartki ilustrowane są oryginalnymi zdjęciami i w większości opatrzone ciekawie dobranymi niebanalnymi sentencjami. Po wybraniu interesującej nas kartki, możemy napisać również kilka słów od siebie, a następnie podać adres e-mail odbiorcy i wysłać kartkę.
Strona stworzona jest w taki sposób, że poruszanie się po niej jest intuicyjne i nie powinno sprawiać problemów osobie nawet nie obeznanej z internetem. Dobór kolorów sprawia, że przeszukiwanie zasobów jest czystą przyjemnością. Ciekawostką jest, że kolorystyka strony ulega zmianom. Dlatego w okresie Wielkiego Postu dominował fiolet, a wraz z nastaniem wiosny zieleń. Jedyną wadą strony jest to, że zdarza się, iż sentencja nijak nie koresponduje ze zdjęciem oraz, że zdjęcia często się dublują.
Podsumowując trzeba przyznać, że serwis rozwija się prężnie, a Joance - jego autorce - należy życzyć powodzenia i wytrwałości w administrowaniu stroną. Być może w przyszłości wzbogaci ona ofertę o kartki animowane i dźwiękowe.